Spis treści
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Siedziba Komisji:
Urząd Gminy Spytkowice, 34-745 Spytkowice 26
tel 18 26 88 370
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Spytkowicach działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2021.1119 j.t. z późn. zm.), w składzie zatwierdzonym zarządzeniem Nr 22/2022 Wójta Gminy Spytkowice z dnia 22 kwietnia 2022r. w sprawie składu osobowego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja obejmuje swoim działaniem teren Gminy Spytkowice.
Pełnomocnik Wójta Gminy Spytkowice ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
mgr Natalia Palarczyk, tel. 18 26 88 370 w. 26, e-mail: natalia.palarczyk@spytkowice.pl
W skład komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wchodzą:
- Aneta Skawska – Przewodnicząca Komisji
- Ewelina Żądło – Sekretarz Komisji
- Anna Szyszka – Członek Komisji
- Danuta Twaróg – Członek Komisji
- Paweł Wojdyła – Członek Komisji
Punkt Konsultacyjny mieszczący się w Urzędzie Gminy Spytkowicach (biuro sołtysa) przyjmują:
Specjalista ds.uzależnień – Paweł Wojdyła
poniedziałek – 15.00- 17.00
Tel.: 880 288 662
Psycholog – Karolina Witkowska
Absolwentka Psychologii na Akademii Krakowskiej . W czasie studiów realizowała ścieżkę specjalizacyjną zakresu psychologii kliniczno-sądowej. Zdobywała doświadczenie min. podczas pracy w Domu Opieki Dziennej w Zawoi, w Punkcie Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz współpracując z wieloma Ośrodkami Pomocy Społecznej. Posiada uprawnienia pedagogiczne oraz warsztat w pracy z dziećmi i młodzieżą.Pracuje z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi, parami/małżeństwami oraz rodzinami.W swojej pracy stara się łączyć empatię i swobodę ze zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Środa – 12.00 – 17.00
Osoby chętne są proszone o wcześniejszy kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Spytkowicach celem umówienia terminu spotkania (osobiście w siedzibie Ośrodka 34-745 Spytkowice 26, bądź telefonicznie 18 26 88 582 lub 18 26 88 486) lub pod numerem telefony Pani Karoliny 533 670 553
Procedury
kierowania osoby uzależnionej od alkoholu na przymusowe leczenie odwykowe
przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Spytkowicach
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
- Kieruje na wniosek osób bliskich lub z urzędu osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizują małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, na rozmowę do terapeuty w Punkcie Konsultacyjnym w Spytkowicach celem zmotywowania go do podjęcia dobrowolnego leczenia.
- Kieruje do sądu wnioski o wszczęcie postępowania w sprawie orzeczenia o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
Procedura:
Poszczególne etapy procedury zobowiązania do leczenia odwykowego można przedstawić w następujący sposób:
- Wszczęcie procedury – do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Spytkowicach wpływa zawiadomienie albo GKRPA rozpoczyna procedurę z własnej inicjatywy. (Wniosek może złożyć każdy – członek rodziny, sąsiad, instytucja (GOPS, szkoła, zakład pracy, SP GOZ, Prokuratura, Policja).
- Rozmowa z wnioskodawcą i zbieranie materiałów dowodowych, w tym ustalenie czy zachodzą przesłanki wskazane w ustawie, jako wymagane do zobowiązania danej osoby do leczenia odwykowego – np. rozkład życia rodzinnego (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Policja, na wniosek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przeprowadzają wywiad środowiskowy z osobą zgłaszającą wniosek oraz zbiera informacje w środowisku na temat osoby uzależnionej).
- Rozmowa motywacyjna z osobą zobowiązywaną (jeśli się zgłosi).
- Skierowanie na badanie przez biegłych i włączenie opinii biegłych do dokumentacji (jeśli badanie zostanie przeprowadzone).
- Wniosek do sądu (jeśli osoba zobowiązywana, mimo stwierdzenia przez biegłych uzależnienia, nie wyraża zgody na dobrowolne leczenie, lub jeśli do badania nie doszło, ale z materiału dowodowego wynika, że możemy mieć do czynienia z osobą uzależnioną).
- Rozprawa sądowa i postanowienie sądu.
Diagnoza społeczna;
- Diagnoza uzależnień behaw. i opracowanie programu – Nowe Horyzonty Wrocław 27.01
- Diagnoza 2021 nowe horyzonty
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na kolejne lata:
Aktualizowano: 16 maja 2022r.