Regionalny Zespół KRZESANI powstał w 2004 roku przy istniejącym Związku Podhalan w Spytkowicach. Zespół liczy około 40 osób, w którym tańczą i śpiewają górale i góralki w wieku od 5 – 17 lat. W pierwszych latach wskazówek instruktarzowych udzielała Zofia Mieszczak, Czesława i Stanisław Sobczykowie, a zaangażowani w rozwój zespołu byli Anna Trzop, Zofia Smętek, Bogusław Jarząbek, Jan Kowalczyk i Beata Rzeszótko. Beata Rzeszótko do obecnej chwili jest opiekunem, instruktorem i kierownikiem zespołu Krzesani. Krzesane melodie przygrywa muzyka góralska składająca się z młodych członków zespołu, którzy są uczniami Jakuba Rusieckiego – instruktora nauki gry na instrumentach.
Priorytetem dla zespołu jest umiłowanie i kultywowanie góralskiej tradycji. Krzesani biorą udział i uświetniają uroczystości gminne tj: Dożynki, Dni Spytkowic, Majówka Pokoleń, Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik oraz inne lokalne uroczystości.
Idea podtrzymywania tradycji góralskiej przejawia się czynnym udziałem i zdobywaniem czołowych miejsc i wyróżnień w konkursach gwary, tańca i śpiewu góralskiego na terenie całego Podhala, a także naszego województwa: Muzykowanie na Duchową Nutę, Przegląd Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka, Przezieracka Młodych Toniecników i Śpiewaków Góralskich w Ratułowie, Konkurs Poezji Patriotycznej w Chochołowie, Przeglądy Kolęd i Jasełek, Konkurs Muzyk Podhalańskich, Majówka Papieska na Bachledówce, Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdrój, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych w Krakowie, a także udział w akcji „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. „Krzesani” udzielają się także w akcjach charytatywnych.
Zdobyli wyróżnienia na Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem oraz wystąpili na Festiwalu Górali Karpackich w Szczawnicy. Brali też udział w „Wojnie Kurpi z Góralami” (na gwarę, taniec i śpiew). Zespół był gościem programu „Kawa czy Herbata” oraz jest zaprzyjaźniony z kaszubskimi góralami z gminy Szemud. Zespół brał udział w programie TVP ,,Smakowanie Małopolski’’.
Krzesani spotkali się z młodzieżą włoską z Sardynii jak również uczestniczyli w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Chorwacji na zaproszenie zespołu Kud Ante Zaninović. Występowali także na Słowacji w Blatnicy, Zubercu, Białym Potoku i Podbielu. Oprócz tego zeszłego lata zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Cu Sona E Cu Aballa” na Sycylii we Włoszech. Zespół reprezentował przede wszystkim kulturę podhalańską, lecz co ważne także naszą Ojczyznę przedstawiając tradycyjny polski taniec – Polonez.