Orkiestra Dęta OSP w Spytkowicach zajmuje ważne miejsce w działalności kulturalno-oświatowej gminy. Jej wkład jest duży i historycznie związany z ważnymi wydarzeniami wsi i okolicznymi miejscowościami oraz rocznicami państwowymi, świętami kościelnymi.
Orkiestra zaistniała po I wojnie światowej, a kolejne pokolenia wstępowały i wstępują do niej, poświęcając swój czas, by kultywować tradycje dziadków, ojców, poprzedników.
Na przestrzeni lat instruktorami – dyrygentami orkiestry byli: Joachim Jąkała, Wincenty Supergan, Wincenty Kwak, Kazimierz Murzański, Bronisław Supergan, Jan Sawina, Czesław Żądło, Jacek Klinowski, Wiesław Żądło.
Orkiestra strażacka była zawsze chętna i gotowa, by swym uczestnictwem i występami uświetniać ważne wydarzenia. Pamiętny był jej udział w uroczystościach 17 lipca 1929 roku podczas wizyty w Spytkowicach Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Poprzez muzyczny koncert Orkiestry, strażacy wyrażali swoją radość w 1934 roku z wybudowanej strażnicy – remizy OSP w Spytkowicach.
Orkiestra uświetniała swym programem Dni Strażaka, Święta Uchwalenia Konstytucji – 3 maja, Święta Niepodległości – 11 listopada, dożynki powiatowe, gminne, od 1998 roku uroczystości Dni Spytkowic, Jubileusze Małżeństw.
Ponadto Orkiestra uczestniczyła zarówno w smutnych, jak i radosnych uroczystościach kościelnych, w pogrzebach proboszczów naszej parafii śp. ks. Andrzeja Murzańskiego, ks. Bronisława Wołocha, ks. Michała Dobii oraz w uroczystych obchodach Nowego Roku, Świąt Wielkanocnych, Bożego Ciała, I Komunii Świętej dzieci Spytkowickich, Odpustów Parafii, Bożego Narodzenia, Przeglądu Jasełek oraz Prymicji Księży ze Spytkowic.
Osobną kartą zapisaną w działalności muzycznej Orkiestry OSP jest złożony hołd Papieżowi – Polakowi Janowi Pawłowi II w Rzymie i trzykrotnie w Wadowicach.
Nadmienić należy, że Orkiestra OSP Spytkowice brała udział wielokrotnie w przeglądach i konkursach orkiestr organizowanych w różnych miejscowościach Małopolski m.in. w Gorlicach, Niedzicy, Rabce, Nowym Targu zmierzając się wielokrotnie w gronie setek uczestników i zajmując czołowe miejsca, tym samym reprezentując godnie gminę i wieś Spytkowice.
Niezapomniane wartości o charakterze patriotycznym, kulturalnym, wychowawczym, estetycznym i muzycznym zostały w pamięci Spytkowian, gdy 27 czerwca 1999 roku w naszej gminie, odbyła się Parada Orkiestr Dętych organizowana przez Podhalański Związek Gmin. Wśród orkiestr Podhala, Spisza, Pienin, Orawy była Orkiestra Dęta Spytkowic.
Uroczystości te zostały udokumentowane w Kronice Spytkowic, tom II str. 60-65. To była piękna wizytówka i promocja naszej gminy.
Orkiestra Dęta współpracuje z orkiestrami Rabki, Raby Wyżnej, Podwilka, bywa że wspomagamy się w niektórych uroczystościach.
Celem naszej orkiestry jest podnoszenie kultury muzycznej, integracja środowiska. Chcemy ludzi cieszyć, bawić, wyzwalać radość oraz dumę z tego co nasze i piękne. Pragniemy włączać do tych zadań młodzież, która ma kultywować tradycje naszych poprzedników. Chcemy nadal reprezentować naszą wieś, promować gminę poprzez udział w uroczystościach państwowych, gminnych i kościelno-parafialnych.
Liczba osób w orkiestrze nie jest stała, waha się w granicach 20-30 osób. Obecnie liczy 25 osób, z czego 14 to młodzież. Próby muzyczne odbywają się w dni świąteczne, bowiem do orkiestry należą ludzie pracujący. Młodzież ćwiczy raz w tygodniu – w środę. Ćwiczenia odbywają się w sali remizy, którą to odnawiają – malują społecznie sami orkiestranci. Członkowie orkiestry ćwiczą w 50% na własnych instrumentach. Sami też pokrywają koszty strojenia i ewentualne naprawy. Pozostałe 50% to instrumenty wspólnej własności Orkiestry. Te instrumenty wymagają naprawy, co też w chwili obecnej wykonuje p. Roman Zięba z Bulowic.