PODSUMOWANIE NARODOWEGO CZYTANIA 06.09. 2014 R.

W sobotę 6 września w całej Polsce odbyła się kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku organizatorzy zapraszali do wspólnego czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Każda instytucja zgłaszająca chęć wzięcia udziału w kolejnej odsłonie Narodowego Czytania, przygotowała swój program i zorganizowała uroczystość we własny, oryginalny sposób. Nie inaczej było w przypadku Spytkowic.
W tym roku Biblioteka Publiczna zaprosiła do czytania fragmentów dzieł Henryka Sienkiewicza oraz przygotowała konkursy z nagrodami. Po kilku słowach wstępu wygłoszonych przez Panią Monikę Mastalerz przystąpiono do odczytania wybranych fragmentów. Tego trudnego zadania podjęli się zaproszeni goście. Pierwszą osobą, która odczytała wybrany fragment pierwszej części "Trylogii" „Ogniem i mieczem” była Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych Pani Danuta Zawiłowicz. Następnie swoją jakże ciekawą interpretację przedstawił Pan Jacek Krakowiak. Odczytał on dwa fragmenty. Pierwszy to śmierć Longinusa Podbipięty, a drugi to pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim. Następnie w nawiązaniu do fragmentów przeczytanych przez Pana Krakowiaka, odbył się krótki pokaz walk Sarmatów za pomocą szabli. Kolejnym zaproszonym gościem, który przedstawił własną interpretację wybranego fragmentu "Trylogii" była Pani Renata Klamerus. Ważnym punktem programu była prezentacja utworów napisanych przez siebie. Podczas Narodowego Czytania ujawniły się dwa młode talenty Edyta Lubińska i Oliwia Krasoń, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2, które odczytały utwory napisane przez siebie. Mnóstwo emocji wśród dzieci wywołało rozlosowanie audio booków z poszczególnymi częściami "Trylogii" jak i całej "Trylogii". W loterii wzięli udział wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, w trakcie którego przeprowadzono bardzo zacięty konkurs wiedzy o Trylogii, Henryku Sienkiewiczu oraz sarmatyzmie. Wyłoniono zwycięzców, rozdano nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz nagrody pocieszenia dla uczestników. Na zakończenie dnia dzieci układały puzzle oraz kolorowały portret Sienkiewicza.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom i mieszkańcom za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tego wydarzenia. Zwycięzcą konkursów gratulujemy i już dziś zapraszamy wszystkich na następną edycję „Narodowego czytania”.