Dożynki Gminne w Spytkowicach

 

W dniu 17 sierpnia 2014r. w Spytkowicach odbyły się Dożynki Gminne, których organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Spytkowicach.


Tegoroczne Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 14:00 koncelebrowaną przez ks. proboszcza Stanisława Wąsika i ks. Józefa Jopka, podczas której poświęcono chleb i wieniec dożynkowy.  
Po Mszy świętej w korowodzie dożynkowym wszyscy zebrani przeszli na plac przy remizie OSP Spytkowice. Tradycyjne obrzędy dożynkowe rozpoczęły się przekazaniem przez starostów dożynkowych Panią Danutę Garbacz i Edwarda Brandys chleba dożynkowego władzom gminy, tj.: Wójtowi Gminy Spytkowice Panu Franciszkowi Sidełco i Przewodniczącej Rady Gminy Pani Barbarze Dziur. Następnie przemówił Wójt Gminy Spytkowice oraz zaproszeni goście Poseł na Sejm RP Pan Edward Siarka, Starosta Nowotarski Krzysztof Faber oraz Przewodniczący Rady Gminy Szemud Pan Grzegorz Lasowski.
Po oficjalnej części nastąpiła część artystyczna, którą rozpoczęła się występem Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej  ze Spytkowic, następnie wystąpiła grupa dzieci, które od lipca tego roku uczęszczają na zajęcia tańca integracyjnego w Gminnym Centrum Kultury. Jest grupa dziewcząt poniżej 10 roku życia, którą prowadzi Pani Maria Sęk. Następnie wystąpiła grupa Taekwondo Teem, którą prowadzi Pan Kazimierz Stożek. Później wystąpiła grupa taneczna Fresh Crow z Jordanowa pod przewodnictwem Kingi Ozimek. Po hiphopowym występie na scenie pojawił się zespół regionalny ze Spytkowic „Krzesani”, który działa pod przewodnictwem Pani Beata Rzeszótko. Po występie tej grupy zaprezentował się chór ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, który przyjechał z Partnerskiej Gminy Spytkowice z powiatu wadowickiego. Na koniec tej części wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich ze Spytkowic.  W dalszej części publiczność zabawił kabaret  „7 minut po” z Krakowa a następnie wystąpiła Scena Juno z biesiadą cygańską. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zespół „Boliwia”, który w klimacie boliwijskim zaprezentował wiele znanych utworów i zagrzewał publiczność do zabawy. Gwiazdą wieczoru był zespół „Kraków Street Band”,  który w tym roku wystąpił w finale programu Must by the Music. Na koniec zagrał zespół ze Spytkowic „Po Zbóju” , który zabawiał zebranych do późnych godzin  nocnych.
Podczas festynu nie zabrakło atrakcji dla dzieci, takich jak darmowe zjeżdżalnie, walki sumo, malowanie twarzy oraz przedstawienia sceniczne, takie jak „Rzepka”, „Kapelusz” i „Wrona” przygotowane przez Agencję Artystyczną „Scena Juno”.
Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych przez Koło Gospodyń ze Spytkowic. Odbył się konkursu na „Najsmaczniejszy pieróg” po którym KGW poczęstowało wszystkich zebranych, każdy uczestnicy festynu mógł skosztować potraw regionalnych, z których słynął Spytkowice, takie jak: moskole, chleb ze smalcem, fasola z jabłkiem, różnego rodzaju cista, pierogi, wodę życia oraz wiele innych. Na imprezie można było obejrzeć pokaz folklorystyczny haftu, bibułkarstwa oraz robienia masła, a także obejrzeć wystawę „Wczoraj i dziś” prezentującą  historię wsi i mieszkańców oraz wystawę sprzętów dawnego rzemiosła. Na jednym ze stoisk mieszkańcy Spytkowic mogli się również zapoznać z ofertą Wioski Tematycznej Spytkowice – „Podhalańskie gazdowanie”, która powstała w ramach  projektu współpracy realizowanego wspólnie przez „Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby, Gościniec 4 Żywioły oraz Nadwiślaną Grupę Działania „E.O.Cenoma”.
Tegoroczne dożynki były współfinansowane ze środków EFRROW z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013.                                                  

Tekst: GCK Spytkowice