XI Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik


W dniu 9 października odbyła się kolejna już XI edycja  konkursu poetyckiego im. Katarzyny Kracik. Na tegoroczny konkurs zgłosiło się 56 uczestników z 17 szkół i przedszkoli z: Bielanki, Spytkowic, Podwilka, Podsarnia,  Wysokiej, Harkabuza, Raby Wyżnej, Sieniawy i Orawki. Uczestnicy rywalizowali w  kategoriach gwarowych, podzielonych na  wiersz i gawęda. Z racji malejącego zainteresowania kategorią literacką w tym roku została wycofana. Uczestnicy podzieleni byli również ze względu na wiek, na kategorie wiekowe: Przedszkole, Klasy „0”, Klasy I-III Szkoła Podstawowa, Klasy IV-VI Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum.

W jury tegorocznego konkursu obradowały cztery Panie: Zofia Mieszczak (przewodnicząca), Jadwiga Pilch, Joanna Kracik-Stolarczyk i Władysława Faltyn. Konkurs prowadziła Pani Dominika Leśniak (Dyrektor Gminnego Centrum Kultury).

Po przywitaniu i kilku słowach wstępu nastąpiła minuta ciszysz dla uczczenia pamięci zmarłej Katarzyny Kracik, po której dwuosobowa delegacja została wyruszyła na grób w celu złożenia wieńca i zniczy na grobie zmarłej poetki.

Po przesłuchaniu każdej z grup następowała krótka przerwa podczas której grał zespół Krzesani.

Dla wszystkich zgromadzonych uczestnicy organizatorzy przygotowali skromny poczęstunek.

Po przesłuchaniu wszystkich grup członkowie komisji  udali się na naradę w trakcie której wystąpił zespół „Krzesani”. Jury w każdej z grup przyznało miejsca od I-III oraz jedno wyróżnienie. Przyznano także jedno Grand Prix Konkursu.  Ok. godziny 13 nastąpiło ogłoszenie oficjalnych wyników i uhonorowanie zwycięzców. Nagrody wręczył Wójt Gminy Spytkowice Pan Franciszek Sidełko, Prezes Związku Podhalan oddział Spytkowice pan Marian Kracik oraz Jury konkursowe. Ponadto każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy kubek XI przeglądu recytatorskiego oraz drobne upominki.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu były: Gminne Centrum Kultury w Spytkowicach oraz Związek Podhalan oddział Spytkowice.

Organizatorzy pragną podziękować serdecznie wszystkim osobą które przyczyniły się do organizacji i realizacji tegorocznego konkursu, a w szczególności rodzinie Kracików za ufundowanie nagród, Jury za wkład pracy, Zespołowi „Krzesani” za uświetnienie konkursu piękną muzyką góralską oraz występem, nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu, ks. Proboszczowi Stanisławowi Wąsikowi za uczestnictwo i użyczenie Sali na potrzeby konkursu oraz Pani Bogusławie Łazarskiej za opiekę merytoryczna nad konkursem.