Dzień z Fredrą

W dniu 07.09.2013r. w godzinach przedpołudniowych w Bibliotece Publicznej w Spytkowicach odbył się "Dzień z Fredrą".

Impreza została zorganizowana w związku z obchodzonym w tym dniu "Narodowym czytaniem Fredry". Nasza Biblioteka postanowiła przyłączyć się do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizować dzień, podczas którego wszyscy mieszkańcy Spytkowic mieli okazję zapoznać się z twórczością i życiorysem artysty. Zaproszeni goście czytali wybrane bajki Aleksandra Fredry, które cieszyły ucho najmłodszych uczestników.

Swoim talentem oratorskim dzieliły się Pani Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego Danuta Zawiłowicz, Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Dziur, Pani Renata Klamerus, miejscowa poeta, Pani bibliotekarka Alicja Kasza oraz Pani Dyrektor GCK Dominka Leśniak. Przepięknie zaprezentował także swoje opowiadanie zatytułowane "Kraina czarów" uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej Nr3w Spytkowicach Sebastian Janiak. Swój wiersz wyrecytowała także Ewelinka Lubińska uczenica kl.IV Szkoły Podstawowej Nr 2 w Spytkowiacach.

Po prezentacji tekstów, na przybyłych czekały konkursy literackie i plastyczne do najciekawszych atrakcji należały: konkurs wiedzy o Aleksandrze Fredrze, krzyżówka, tworzenie autorksiego portretu A.Fredry, rysowanie karykatury Fredry oraz zdobienie krokodyla dla Klary. Nie zabrakło także zajęć ruchowych jak wyścigi kogutów puszczanie baniek mydlanych czy układanie puzzli tematycznych.

Każdy uczestnik konkursów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książeczkę z utworami Fredry. Nie zabrakło także słodkiego akcentu. Wszyscy przybyli otrzymali słodki poczęstunek, a w śród dorosłych uczestników rozlosowano utwory nagrane przez znanych aktorów czytających prozę Aleksandra Fredry dla dorosłych. Przy okazji "Dnia Fredry" zaprezentowaliśmy na wystawie latawce, wykonane przez uczestników zajęć plastycznych odbywających się w GCK w okresie wakacji oraz zaprezentowaliśmy komiksy wykonane przez uczestników zajęć komiksowych, w których poruszana była tematyka bajek Fredry. Wystawę można obejrzeć w Bibliotece Publicznej jeszcze przez najbliższy miesiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i już dziś zapraszamy na kolejne narodowe czytanie.

GCK -- Gminne Centrum Kultury Spytkowice