Dożynki 2013

W dniu 18 sierpnia na terenie Spytkowic odbyły się Dożynki Gminne. Obchody Święta Rolników  rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Spytkowicach. Podczas mszy prowadzonej przez ks. Józefa Jopka koncelebrant wygłosił kazanie o trudach pracy rolników oraz podziękował za trud włożony w uprawę górskiej roli. Po homilii nastąpiło uroczyste  poświecenie wieńca dożynkowego przygotowanego przez Koło Gospodyń.
Po nabożeństwie zaproszeni goście, włodarze gminy oraz mieszkańcy  z wieńcem i chlebem dożynkowym udali się na teren Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Część oficjalną obchodów rozpoczął występ orkiestry dętej OSP Spytkowice, następnie starości dożynkowi  przekazali dożynkowy wieniec i chleba władzom gminy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt Franciszek Sidełko, poseł Edward Siarka, senator Stanisław Hodorowicz i wójt Lipnicy Wielkiej Bogusław Jazowski.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Przed tłumnie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół regionalny Krzesani z obrzędem żniwnym, zespół Po Zbóju, Koło Gospodyń Wiejskich z Raby Wyżnej, pokaz tańca dała Natalia Zych, odbył się konkurs dojenia sztucznej krowy, konkurs na najsmaczniejszy pieróg oraz pokaz szczudlarzy. Zgromadzeni mogli skosztować potraw regionalnych oraz spróbować serów owczych specjalnie na przygotowanych na ten cel stoiskach. Wieczorem goście obejrzeli pokaz muzyczno-taneczne z największymi przebojami lat 80-tych w wykonaniu zespołu Hand's UP, a imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem OMEGA.

Podczas dożynek  na stoiskach obok sceny głównej prezentowali się wystawcy, a wśród nich: LGD Przyjazna Dolina Raby, Stowarzyszenie E7, twórcy ludowi i rękodzielnicy, KGW Raba Wyżna, KGW Podwilk i KGW Spytkowice.

Tegoroczne Dożynki Gminne zostały zorganizowane przy współpracy: Gminnego Centrum Kultury i Urzędu Gminy Spytkowice.