Wymiana szkolna z Gminą Szemud w woj.pomorskim.

Nadszedł czas podsumowania corocznej  wymiany szkolnej  między  partnerskimi gminami Szemud i Spytkowice. W ramach tej wymiany uczniowie  ze szkół w Szemudzie i Kielnie  gościli w naszej miejscowości w dniach 13-18 maja , a nasi uczniowie klas VI –tych szkół podstawowych nr 1 i nr 3  w dniach 3-8 czerwca  zwiedzali Wybrzeże i Kaszuby.

Wymiana trwa już 22 lata  i  łatwo obliczyć, jak wielu uczniów miało w tym czasie  możliwość  poznania geografii i przyrody pięknych okolic północnej Polski, doświadczyć historii najnowszej naszego kraju, a także poznać egzotykę regionu Kaszub, jego języka i folkloru.

Jak co roku nasi uczniowie zwiedzili Gdańsk z Katedrą Oliwską, Żurawiem , Katedrą Mariacką, stocznią i portem , Gdynię, Sopot, Hel, Rozewie z latarnią morską , Słowiński Park Narodowy z gigantycznymi ruchowymi wydmami, zamek krzyżacki w Malborku, Kaplicę Jasnogórską w Częstochowie. Złożyli hołd Polakom spoczywającym na Westerplatte i  wspominali  robotników z pod znaku Solidarności  pod pomnikiem Trzech Krzyży w Gdańsku.  Oglądali wyjątkowe okazy fauny i flory w Gdyńskim Akwarium , foki  w fokarium na Helu, zwiedzili okręt Błyskawica , żaglowiec Dar Pomorza i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Oczywiście płynęli statkiem  i plażowali, bo pogoda na szczęście  dopisała.

Popołudniami uczniowie z Kielna i Szemudu  umilali nam pobyt organizując  dyskotekę, ognisko i rozgrywki sportowe. Wystąpił dla nas zespół regionalny działający przy szkole w Szemudzie, dając brawurowy popis tańca i śpiewu kaszubskiego.

Codziennie goszczeni byliśmy pysznymi wypiekami  wykonanymi przez mamy uczniów.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszej wymiany :

  • Urzędowi Gminy Spytkowice za sfinansowanie przejazdu autokarem
  • Księdzu Pawłowi Kubaniemu za udostępnienie materacy
  • Rodzicom uczniów klas VI-tych SP nr 1 i SP nr 3 za wypieki i pomoc w organizacji poczęstunków
  • Zespołowi Krzesani za występ dla uczniów znad morza
  • Dyrekcjom i nauczycielom szkół w Kielnie i Szemudzie
  • Panu Krzysztofowi Jaskotowi za oprowadzeniu po Gdańsku i zorganizowanie konkursu wiedzy o tym mieście oraz ufundowanie nagród
  • Księdzu Prałatowi Franciszkowi Rompa za umożliwienie zwiedzenia kościoła parafialnego w Kielnie
  • Pracownikom stołówki w Kielnie za pyszne posiłki
  • Nauczycielom ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3  , którzy organizowali przyjęcie uczniów  z gminy Szemud w Spytkowicach oraz  sześciodniowy wyjazd naszych uczniów nad morze.

Do zobaczenia za rok!