Obchody 100 - lecia OSP Spytkowice oraz 15 lecia Gminy Spytkowice

W ubiegły  weekend 24-26 maja w Spytkowicach odbyły się były  obchody 15-lecia reaktywowania Gminy oraz  100-lecia OSP.

Część artystyczna - galeria 1

Z tej okazji w piątek odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym dotyczącym obchodów założenia Gminy i okrągłej rocznicy strażaków. Wśród licznie nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody zarówno za prace indywidualne jak i zbiorowe. W następujących grupach wiekowych: przedszkola i zerówki, kl. I-III , Kl. IV-VI oraz Gimnazjum. Oprócz cennych nagród dla zwycięzców i wyróżnionych każdy uczestnik w grupie przedszkolnej i nauczaniu początkowym otrzymał skromny upominek za uczestnictwo. Głównym fundatorem nagród w konkursie plastycznym była firma Kabanos.

Cała sobota poświęcona była na bliższe poznanie Spytkowic przez zaprzyjaźnione i partnerskie gminy ze Słowacji  oraz Szemud. Przybyłe w piątek delegacje z przedstawicielami partnerskich gmin  na sobotę miały zaplanowane:  Zwiedzanie Gminnego Centrum Kultury oraz pokaz umiejętności i działania Ochotniczej Straży Pożarnej. Wieczorem natomiast odbyło  się  integracyjne spotkanie przybyłych gości  z  mieszkańcami naszej gminy.

Na niedzielę przewidziano główne obchody dla wszystkich mieszkańców oraz zaproszonych gości z partnerskich gmin. Całość obchodów rozpoczęła  uroczysta msza w kościele parafialnym koncelebrowana przez księdza prof. Jana Kracika oraz  emerytowanego księdza Józefa Jopka. Po mszy przybyli goście zaproszone poczty sztandarowe oraz przedstawiciel zaprzyjaźnionych i partnerskich gmin przemaszerowali na plac za Zespołem szkół Podstawowo- Gimnazjalnych gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń strażackich. Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał z rąk wicewojewody Andrzeja Harężlaka dh Jacek Klinowski. Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego ,Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Fizycznej Pani Barbara Dziwisz przekazała na ręce prezesa Tadeusza Macha medal od samorządu województwa  "Polonia Minor".
Dh Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP wręczył Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa nadane przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. Małopolskiego uchwałą z dnia 20 kwietnia 2013.
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali  dh Jan Szyszka, dh Jan Stachura.
Srebrny  Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali dh Marian Kracik, dh Ireneusz Jąkała, dh Tadeusz Parzątka, dh Sławomir Świder, dh Wojciech Kracik, dh Bronisław Kozak, dh Jan Żądło, dh Szymon Rapacz, Dh Kazimierz Rusnak.
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali dh Wojciech Buksa, dh Wiesław Żądło, dh Zbigniew Zygmunt, dh Ryszard Bafia.
Dh Jan Łapsa, sekretarz powiatowego ZOSP RP wręczył odznaki Wzorowy Strażak. Otrzymali je dh. Krzysztof Brynkus, dh Krystian Lenart i dh Konrad Żądło.
Oprócz tego wręczono legitymacje strażackie czterem nowo powołanym adeptom.
Oprócz odznaczeń strażackich, Rada Gminy Spytkowice przyznała medale pamiątkowe " Za zasługi dla Gminy Spytkowice" następującym osobą: Alinie Bywalec, Tadeuszowi Machowi,  Leszkowi Kowalewskiemu, Tadeuszowi Żądło,  Franciszkowi Możdżeniowi, i Stanisławowi Rzeszótko.
Na zakończenie oficjalnej części  wystąpiła Orkiestra Strażacka ze specjalnie przygotowanym na ten cel  programem muzycznym. W krótkich przemówieniach wystąpili zaproszeni goście którzy złożyli na ręce wójta oraz prezesa straży listy gratulacyjne i życzenia z okazji obchodzonych jubileuszy.
Około godziny 14 nastąpiło rozpoczęcie części artystycznej. Wśród zaproszonych wykonawców znalazły się zespoły z Naszej gminy jak i gościnnie zaprezentowała się grupa z Jordanowa i z Białego Potoku.
W uroczym przedstawieniu wystąpiły  Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebnic.
Kolejnym zespołem reprezentującym Spytkowice byli „Lalkarze”- amatorska grupa teatralna prowadzona przez Państwa Krakowiaków, laureaci wielu konkursów dla młodych talentów.
Następnym reprezentantem który przedstawił krótki występ był regionalny zespół „Krzesani”
Wyjątkowo ciekawie prezentował się  HOPE DANCE  oraz  FRESH CREW- grupy taneczna z Jordanowa.
Jedną z najzabawniejszych  z zaprezentowanych form było wystąpienie Koło Gospodyń Wiejskich ze Spytkowic  z programem poświęconym 100-leciu OSP. Panie w komiczny sposób ukazały codzienną pracę strażaków oczywiście z przymrużeniem oka.
W ramach przerywnika między kolejnymi występami artystycznymi  zebranych gości bawił regionalny zespół z Orawskiego Białego Potoku.

Wieczorem zaprezentowały się   komercyjne grupy; i tak wieczorny program  rozpoczął Kabaret Truteń . W  następnej kolejności zaprezentowała się Grupa artystyczna z Lublina w  Koncercie muzyki  Biesiadnej oraz widowiskiem  dla dzieci „Pali się”.
Na zakończenie przygotowano  zabawę taneczną.
Dla dzieci przygotowano dodatkowe atrakcje w postaci zamku dmuchanego, malowania twarzy. Oprócz tego imprezie towarzyszyły  stoiska gastronomiczne, stanowisko Lokalnej Grupy Działania LGD oraz przygotowano degustację wyrobów kulinarnych Koła Gospodyń Wiejskich.

Alicja Kasza

Część artystyczna - galeria 2

Część oficjalna wręczanie medali i odznaczeń, przemówienia - galeria 3

Zbiórka pododdziałów i pocztów sztandarowych, przemarsz do Kościoła Parafialnego - geleria 4